• my image ANGRY BIRDS
    First look on the suicidal squad and their new look.
Loading

Aliw Awards 2011 Nominations and Winners for Theater



Last night, the 24th Aliw Awards is held in Resorts World Newport Performing Arts Theater to give recognition to the outstanding people in the field of performing arts industry.   Below is a list of the nominations and the respective winners on every category in Theater.


LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD (THEATER)

Tony Mabesa

BEST ACTOR (NON-MUSICAL)

Joel Lamangan - Fake (UP Playwrights Theater)

Chase Cervera - Lam-ang (Tanghalang SLU, St. Louis University)
Teroy Guzman - Screen: Macbeth (College of Arts and Letters, University of the Philippines)
Mario O'Hara - American Hwangap (Tanghalang Pilipino)
Cris Pasturan - Kawala (Virgin Labfest 7)
Bembol Roco - American Hwangap (Tanghalang Pilipino)

BEST ACTOR (MUSICAL)

Vince Tanada - Cory ng Edsa (Philippine Stagers Foundation)

Redgie Jimenez - Alibugha (Pro.Pro)
Jett Pangan - Next to Normal (Atlantis Productions)
Gerald Santos - Sino ka ba Jose Rizal (Gantimpala Theater)
Nyoy Volante - In the Heights (Atlantis Productions)


BEST ACTRESS (NON-MUSICAL)

Frances Makil Ignacio - Joy Luck Club (Repertory Philippines)

Ana Abad Santos - Evening at the Opera (Virgin Labfest 7)
Shamaine Buencamino - Fake (UP Playwrights Theater)
Gina Pareno - American Hwangap (Tanghalang Pilipino)
Joanne Salazar - Tatlong Tao sa Isang Libo (Pro.Pro)

BEST ACTRESS (MUSICAL)

Menchu Lauchengco-Yulo- Next to Normal (Atlantis Productions)

Rachel Alejandro - Xanadu (Atlantis Productions)
Nikki Gil - Sweet Charity (9 Works Theatrical)
Pinky Marquez - Little Women (Repertory Philippines)
K La Rivera - In the Heights (Atlantis Productions)
Cris Villongco - Noli Me Tangere (Tanghalang Pilipino)

BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE

Joel Trinidad - Kaos (Resorts World Manila)

Bodgie Pascua - Noli Me Tangere (Tanghalang Pilipino)
Jerald Napoles - Caredivas (Philippine Educational Theater Association)
Joe Gruta - El Filibusterismo
Romnick Sarmenta - Screen:Macbeth (College of Arts and Letters, University of the Philippines)
Note: Sarmenta and Gruta are listed in the program but their names were not called during the show and were not included in the list of nominees flashed on the screen.

BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE

Jay Valencia Glorioso - In the Heights/ A Little Night of Music (Atlantis Productions)

Rachel Alejandro - Aida (Atlantis Productions)
Cindy Maree Liper - Cory ng Edsa (Philippine Stagers Foundation)
Tanya Manalang - Kaos (Resorts World Manila)
Glory Ann Nacional - Cory ng Edsa (Philippine Stagers Foundation)
Sheree - Sweet Charity (9 Works Theatrical)


BEST ENSEMBLE CAST

Note: This category was listed in the program but not included in the show.
In the Heights - Atlantis Productions
Sino ka ba Jose Rizal? - Gantimpala Theater
Hinilawod - Hiyas Kayumanggi
Cory ng Edsa - Philippine Stagers Foundation
Noli Me Tangere - Tanghalang Pilipino


BEST STAGE DIRECTOR (NON-MUSICAL)

Tony Mabesa - Fake (UP Playwrights Theater)

Ronaldo Bertubin - Tatlong Tao sa Isang Libo (Pro.Pro)
Jomari Jose - Evening at the Opera (Virgin Labfest 7)
Paolo O'Hara - Kawala (Virgin Labfest 7)
Dan Rommel Riopay - Florante at Laura/ Lam Ang (Tanghalang SLU, St. Louis University)
Pepito Sumayan - Rajah Indarapatra (Mindanao State University)

BEST STAGE DIRECTOR (MUSICAL)

Audie Gemora - Noli Me Tangere (Tanghalang Pilipino)

Arthur Casanova - Once on this Island (Brent School)
Bobby Garcia - Next to Normal (Atlantis Production)
Menchu Lauchengco - Little Woman (Repertory Philippines)
Robert Sena - Magsimula Ka (Spotlight Artist Center)
Vince Tandada - Cory ng Edsa (Philippine Stagers Foundation)


BEST NON-MUSICAL PRODUCTION

Rajah Indarapata - Mindanao State University

Tatlong Tao sa Isang Libo - Pro.Pro
Joy Luck Club - Repertory Philippines
American Hwangap - Tanghalang Pilipino
Kagilagilalas na Buhay ni Lam Ang - Tanghalang SLU, St. Louis University
Fake - UP Playwrights Theater

BEST MUSICAL PRODUCTION

Cory the Musical - Philippines Stagers Foundation

Next to Normal - Atlantis Productions
Hinilawod- Hiyas Kayumanggi
Magsimula Ka- Spotlight Artist Center

Winners for the following categories to follow:
BEST CLASSICAL PERFORMER (MALE AND FEMALE)
BEST DANCE COMPANY (CLASSICAL/FOLK)
BEST DANCE COMPANY (CONTEMPORARY/MODERN)

I'm so happy for all the winners because they deserve it. Congratulations and more power :)

List source: Theaterbator by Walter Ang



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 COMMENTS:

Post a Comment

 
There was an error in this gadget

About the Author

My photo

A blogger, artist, performer and musical lover. Loves discovering new things and making friends.

A web designer by profession. Working on a publishing company and part time Entertainment Blogger. Also once upon a time an actor, singer and creative writer.

Loves reading comicbooks and graphic novels. Enjoys watching movies and stage plays and musicals. Internet "lakwatsero", enjoys discovering new and cool sites to discover new things and most specially meeting new interesting people whom I can share my hobbies and interests.

COPYRIGHT © 2007-2012 JORI'S ENTERTAINMENT JOURNAL